Modré noviny: Členové jihočeské ODS se sešli při regionálním sněmu

 Regionální sněm ODS Jihočeského kraje proběhl ve čtvrtek 1. listopadu v budějovickém sídle občanských demokratů v Modrém domě. Na sněmu bylo přítomno 81 delegátů z oblastních sdružení České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor.

 Jednání sněmu zahájil předseda jihočeské ODS Martin Kuba, který ve svém úvodním projevu zhodnotil nejen průběh a výsledky krajských a senátních voleb, ale také se věnoval politice ODS a vlády České republiky.

Část svého proslovu zaměřil na zhodnocení situace ve straně před kongresem a také prognóze dalšího možného vývoje stability vlády, v kontextu s výsledky volby nového vedení ODS, která se bude konat na víkendovém kongresu občanských demokratů v Brně.

Následoval jeden z hlavních bodů programu - volba kandidátů do výkonné rady ODS. Z navržených členů, kteří kandidaturu přijali, byli většinou hlasů zvoleni Pavel Dlouhý (OS České Budějovice) a Vladimír Homola (OS Písek).

 

Volbě předcházely krátké proslovy navržených kandidátů. Pavel Dlouhý mimo jiné uvedl: „ODS od svého vzniku reprezentovala v české politice ´stranu zdravého rozumu´. Tuto vlastnost však s nástupem Mirka Topolánka jako předsedy postupně ztrácela a čím dál více se stávala stafáží ´probruselské´ politiky TOP 09 a zejména ministra financí Kalouska, který na ministerstvu financí úřaduje s přestávkou takzvané úřednické vlády již od roku 2007. Byla to však právě naše, jihočeská regionální organizace, která před volbami v roce 2009 vyzvala Mirka Topolánka, aby po jeho známých excesech post předsedy strany opustil. A od těch dob čelíme zde na jihu Čech, včetně mé osoby, silnému mediálnímu tlaku, který není náhodný.“

 

Dalším významným bodem programu byla volba kandidátů pro volby do vedení ODS, které proběhnou v rámci kongresu ODS v Brně ve dnech 3. až 4. listopadu, tedy o nadcházejícím víkendu.

 

Regionální sněm zvolil kandidátem na předsedu ODS Petra Nečase, na prvního místopředsedu ODS Martina Kubu, na místopředsedy Miroslavu Němcovou, Jiřího Pospíšila a Tomáše Chalupu. Sněm dále zvolil naše zástupce v kontrolní a revizní komisi, ve smírčí komisi a naše delegáty do komisí kongresu.

 

V další části jednání sněmu zazněly diskusní příspěvky zástupců oblastních sdružení, kteří hodnotili jak současné postavení ODS z pohledu regionální i celostátní politiky, tak také vyjádřili svá stanoviska a názory k výsledkům krajských a senátních voleb i návrhy k dalšímu směřování jihočeské ODS. Výsledky voleb krátce shrnuli Tomáš Jirsa a Jan Zahradník (oba OS České Budějovice).

 

K tématu hovořili také Jan Bauer (OS Prachatice), Vladimír Homola (OS Písek), Petr Maroš (OS České Budějovice), Jan Váňa (OS Jindřichův Hradec) a další. Svůj pohled na současné postavení jihočeské ODS velmi otevřeně a konstruktivně vyslovili Pavel Dlouhý (OS České Budějovice), Michal Polata (OS Strakonice), Václav Král (OS České Budějovice) a další.

 

Regionální sněm splnil svůj úkol a diskuse bude pokračovat na Kongresu ODS v Brně.

 

Zdroj: Modré noviny.