Modré noviny: Pavel Dlouhý: ODS se jako jediná nebojí hájit národní zájmy
Rozhovor s předsedou místního sdružení v Hluboké n. Vltavou a členem výkonné rady ODS Pavlem Dlouhým.
Jak se jako člen výkonné rady díváte na situaci uvnitř ODS v dnešní rozbouřené době?
Po odchodu Václava Klause z čela ODS nastala pro naši stranu asi nejobtížnější doba. Praktická politika původně sympatického pana Topolánka otevřela ve své době stavidla lobbystům. Tím započal proces řízené destrukce ODS, na kterém cíleně vydělala TOP 09. ODS se dnes vrací ke své politice pravicové konzervativní strany, která hájí (na rozdíl od TOP 09) zájmy lidí, kteří tu žijí.
Dnes je tak v podstatě jedinou parlamentní stranou, která se nestydí hájit národní zájmy. Díky vzdoru premiéra Nečase poslala ČR na dluhy Bruselu jen 38 miliard Kč, namísto 90, které po nás Brusel požadoval, a TOP 09 s opozicí tančila doslova hurónské tance, aby nás mohla nesmyslně více zadlužit. Podobně dnes ODS čelí snaze TOP 09 a ČSSD zavést v naší zemi euro, přestože je již zřejmé, že se jedná o neúspěšný a velmi drahý projekt. Stejně tak ministr Schwarzenberg (TOP 09) nepochopitelně brání podpoře naší proexportní politiky obnovením pozic obchodních radů na našich zastupitelských úřadech, o což se snaží ministr průmyslu Martin Kuba (ODS).
MF Dnes nedávno zveřejnila informace o údajné finanční prověrce příjmů Vaší ženy a žádala Vaše vysvětlení. Můžete to tedy vysvětlit?
V tom je ta absurdita dnešního mediálního světa. Vysvětlení po mně totiž nikdo nechce. Ani Ministerstvo financí, ani policie, ani finanční úřad. Ihned po zveřejnění jsem napsal otevřený dopis členům ODS, kde jsem vše popsal. Všechny transakce mé ženy jsou plně v souladu se zákonem a byly předem konzultovány s daňovým poradcem. Samozřejmě že to vnímám jako politický útok vůči ODS ze strany TOP 09. Podle MF Dnes si tuto prověrku zadal tzv. Finančně analytický útvar (FAÚ) podřízený
přímo ministru Kalouskovi, který stojí mimo systém veřejně kontrolovatelných institucí a je jakousi nestandardní finanční policií. Poté výpisy z osobního účtu mé ženy unikly do médií, a to přesto, že máme zákonem chráněno bankovní tajemství. Kauza mé ženy měla navodit dojem, že se v souvislosti s mojí osobou děje něco nekalého, a odvést tak pozornost od centrální úrovně, odkud se ve skutečnosti ztrácí státu obrovské sumy. A nejen to. V kauze Mostecké uhelné nám švýcarská strana nabízela vrátit 12 miliard korun, ale ministr financí tak dlouho váhal připojit se k žalobě, až na ně česká strana ztratila nárok. A pak se shání, kde přidat doktorům 2 mld. korun nebo kde vzít na příspěvky matkám s dětmi, které ročně dělají zhruba 0,8 mld. korun.
Jste předsedou Jihočeské agrární komory. Zemědělci nedávno přišli o zelenou naftu, dostávají nižší kompenzace. Kde vidíte budoucnost tuzemského agrárního sektoru?
Problém je v dotacích, které státy okolo nás měly a mají, ale nám EU nepovolila dorovnat dotace zemědělcům z národní úrovně. V praxi to znamenalo, že ovocnářství čelilo dva roky levným dumpingovým dovozům ovoce, a když se pak logicky domácí producenti nebyli schopni udržet na trhu, cena ovoce vzrostla dvojnásobně. Podobně to je s výrobou vepřového masa, kde jsme pod hranicí 50% domácí spotřeby, s vajíčky, jak mají všichni v živé paměti, v ohrožení je mléko. Jedinou cestou je nebát se podporovat takovou zemědělskou produkci, na které máme zájem. To je politické rozhodnutí. Kromě toho stojí za to pomoci zemědělcům zkrátit cestu od producenta ke spotřebiteli, např. formou oblíbených farmářských trhů nebo do budoucna i vznikem sítě takových prodejen. Další cestou je podpora regionálně produkovaných potravin, o což se snažíme se značkou „Chutná hezky, jihočesky“.
Zdroj: Modré noviny