Hlubocký Zpravodaj 07-08/2011: Hluboká nad Vltavou v červnu 2011 – jak ji vidí místostarosta Pavel Dlouhý?

Zámek nad městem září svou bělostí. Z tenisových kurtů se ozývají údery raket a svištění míčků, na zelených plochách golfového hřiště se barevně pestří postavy hráčů. Modře svěží bazén letní plovárny vysílá do prostoru odraz vlnek a vůni vody, z Adrenalin parku vítr přináší střipky nadšených výkřiků dětí. Na Vltavě se právě otáčí vyhlídková loď. Budoucí obytný dům naproti radnici žije hektickým finišem před kolaudací a stavební ruch vládne i o pár set metrů dál, zdravotní středisko dostává nový kabát a už teď je jasné, že mu bude slušet. Na terase krásně opravené školky v Zámostí si hrají děti. Dojem dokonalé idylky podpoří slunce, které svítí přímo ukázkově.

Jeden červnový den v Hluboké. Dokonalá idyla?

 

Záleží, jakýma očima se díváte. Jiné oči vidí : zámek, kvůli kterému je město plné turistů a aut a není chvíle klidu, natož aby bylo kde parkovat.. Tenis, golf, adrenalin, co s tím, jen se do toho cpou peníze, kdyby je radši město dalo na něco jiného. Třeba na chodníky. Že ani jeden ze zmíněných sportovních objektů městu nepatř a tedy do nich ani neinvestuje?Aáále, kdo ví, jak to je..Loď a přístav na Vltavě?? Takový nesmysl, tolik peněz to stálo, kdyby radši město.....no ano, ty chodníky. Že město přístav neplatilo? To je jedno. Dům u radnice? Hrůza, není kvůli němu vidět na kostel! Oprava zdravotního střediska? Je z toho jen hluk a prach a projít do lékárny se pomalu nedá a...A školka? Terasa? My žadnou terasu neměli a byli ve staré školce a taky jsme vyrostli.

Ano, i tak lze vidět.

A jak vidí Hlubokou nad Vltavou v červnu 2011 místostarosta Pavel Dlouhý? To je námět již tradičního předprázdninového rozhovoru.

Pane místostarosto, Hluboká nad Vltavou žije, Hluboká se rozvíjí... Je ale z vašeho pohledu stále dobrým místem pro dobrý život občanů, nebo už ten poměrně rušný rozvoj přináší pro běžný život negativní dopady?

Pavel Dlouhý: „Dovolím si odpovědět trochu jinak, než zní otázka. V uplynulých týdnech jsem hodně vnímal určité kritické ohlasy, které reagovaly na zahájení rekreační plavby po Vltavě,z Českých Budějovic zatím do Hluboké nad Vltavou, v další etapě přes Hněvkovickou přehradu do Týna nad Vltavou a dál, Orlík, Slapy.

Některá média zveřejnila vysloveně negativní, zaujaté informace, na které pak i v internetových diskusích lidé reagovali, také negativně. A mne v té souvislosti napadlo, jak u nás v Čechách umíme kritikou a odmítáním zkazit i to dobré, co se daří budovat. Skoro bych neváhal použít výraz, že na to kydáme špínu. Přitom jezdíme do zahraničí, do Holandska, Belgie, Německa, tam obdivujeme jejich vodní díla, absolvujeme vyhlídkovou plavbu lodí a chválíme, jak je to pěkné. A když se něco podobného realizuje v Čechách a konkrétně tady u nás, na jihu Čech, tak nadáváme, kritizujeme a vymýšlíme tisíc důvodů, proč je to špatné. Týká se to nejen splavnění Vltavy, ale třeba také akcí a investic v Hluboké nad Vltavou.

Ano, vnímám některé kritické hlasy občanů, kterým vadí tam rámus ze stavby, tady procházející turisté a támhle zúžený výhled na kostel. Je ale třeba vidět, že nejen u jmenovaných záležitostí převažují pozitivní aspekty. Bytový dům Podzámčí bude mít brzy nové obyvatele, kteří do města přinesou další významný ekonomický potenciál. Zateplená, opravená fasáda zdravotního střediska bude pro úsporu energií jednoznačně přínosná a není od věci připomenout, že po opravě nevzhledného střediska volali občané poměrně hodně intenzivně.. A turisté? Chápu, že někdy mohou být průvody turistů, směřující na zámek, pro občany města nepříjemné, ale také je potřeba si uvědomit, že díky velmi dobře nastavené nabídce jiných aktivit, sportovních, kulturních a zábavných, hodně turistů v Hluboké zůstává déle než jeden den, kdy se věnovali prohlídce zámku a po ní odjeli, protože tu nebylo nic, co by je lákalo pobýt déle. Dnes je to jinak, ubytují se na tři dny, týden, navštěvují zmíněné aktivity a malí a střední podnikatelé prosperují, mohou zaměstnat další lidi...všechno souvisí se vším a v ekonomice zvlášť. Navíc, všechny vybudované objekty, hřiště, zařízení jsou všem obyvatelům města plně k dispozici a také jim poskytují možnosti dobře prožitého volného času. .“

Zmínil jste projekt splavnění Vltavy. „Zásluhy“ za jeho realizaci jsou připisovány vám. Právem?

„Ne. Naopak. Byl jsem původně k záměru, který společně připravil tuším v roce 2005 tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas a hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, hodně skeptický. Nevěřil jsem, že se povede záměr realizovat a pochybnosti jsem měl i o myšlence projektu. Dnes vím, že nejpodstatnějším argumentem, proč vůbec záměr uskutečnit, byla významná protipovodňová opatření, která byla součástí projektu. Všichni pamatujeme povodně v roce 2002 a jejich následky pro Budějovice i Hlubokou. Prohrábka koryta řeky a další regulační zásahy znamenají mimořádně účinná opatření proti riziku, které by mohla přinést další povodeň. To by si měli ti, kteří projekt tak kritizují, uvědomit. Ano, slyšel jsem, že se splavnéní realizuje proto, že kmotra Dlouhého už nebaví jezdit z Budějovic domů na Hlubokou autem a tak bude jezdit lodí. To snad ani nestojí za komentář.

Doplním jen, že stavby, s projektem spojené, byly zařazeny do vládou ČR schváleného harmonogramu výstavby dopravní infrastruktury v letech 2008 až 2013, harmonogram byl schválen v řádném usnesení dne 19.9.2007. Projekt vychází z historických záměrů splavnéní Vltavy, které prosazoval a také částečně uskutečnil Vojtěch Lanna, projekt má tři realizační etapy, první je z Budějovic na Hlubokou, druhá z Hluboké do Hněvkovic a třetí z Hněvkovic do Týna nad Vltavou a dál. Tok řeky Vltavy kolem Hluboké nad Vltavou je dán geograficky a Hluboká je jen jednímz míst, kudy by lodě měly plout, takže úplně nechápu, proč právě Hluboké, potažmo mně, je připisován nějaký vliv na trasu splavnění. Ale jak už jsem nedávno uvedl v rozhovoru pro jeden jihočeský nezávislý internetový portál, někdy mám pocit, že mohu i za to, že venku prší.“

Dnes za déšť určitě nemůžete...venku neprší. Svítí slunce. Jaký je tedy váś pohled na Hlubokou nad Vltavou v červnu 2011?

„ Rád bych řekl, že spokojený. Ale každá spokojenost má blízko k určitému ustrnutí, stagnaci a to není dobré, pořád je hodně věcí, které je třeba zlepšit nebo i napravit. Jsem rád, že hodně podnětůk nápravě ne úplné ideálních nebo k vybudování nových prvků dostávám přímo od občanů. A když jsme konkrétně v červnovém čase, tak za nejdůležitější krok považuji dokončení čistićky v Zámostí. To byla nákladná akce, která nemá takový ten líbivý charakter, který občané vidí a ocení, ale byla to akce velmi potřebná. Určitý díl spokojenosti si zaslouží probíhající oprava zdravotního sřediska, z důvodů, které už jsem říkal. Také dokončení rekonstrukce domova seniorů U zlatého kohouta je pozitivní, vzniklo tam důstojné, modernější a pohodlnější bydlení i zázemí. Vnímám i rozšíření atrakcí v Adrenalin parku, rád jsem zaznamenal, že už funguje letní plovárna... A protože vím,že možnost letních aktivit přímo souvisí s prázdninami, předejdu tentokrát vaší obvyklé otázce a rovnou si dovolím popřát všem malým, školou povinným a prázdniny vyhlížejícím i všem dospělým, už zaměstnaným a dovolenou vyhlížejícím hlubockým občanům, aby prožili hezké léto, ve kterém budou vidět svět pozitivně a ten náš, hlubocký svět, si příjemně užijí. A jako každý rok, i letos vyslovím přání, abychom se po prázdninách zase všichni ve zdraví a s nestagnující spokojeností sešli“.